-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Proti odsunu nádraží byly podány dvě žaloby

16. srpna 2007
[Jihomoravský kraj]

Občanská sdružení Děti Země a Stará Osada – Židenice podala včera ke Krajskému soudu v Brně dvě žaloby proti vydání územního rozhodnutí brněnským magistrátem pro železniční nádraží odsouvané asi osm set metrů na jih od centra.

Obě sdružení úředníkům magistrátu vytýkají, že řádně nezohlednil negativní vlivy stavby na životní prostředí obyvatel Židenic a Maloměřic a že správně neřešil jejich procesní námitky jako nemožnost pořídit si kopie dokumentace nebo že byla krátká doba na studium rozsáhlého spisu. Rozsudek soudu lze očekávat za několik měsíců.

„Zaměřili jsem se zejména na nezákonný střet stavby s posledními prvky přírody v Brně a na upozornění různých obstrukcí ze strany stavebního úřadu na ÚMČ Brno-střed jako nemožnost si spis ofotit nebo že jsme měli za některé kopie materiálů zaplatit správní poplatek patnáct korun za stránku,“ vyjmenovává některé důvody podané žaloby Miroslav Patrik z Dětí Země, která má třicet pět stran.

„My jsme upozornili například na to, že se magistrát našimi připomínkami nevypořádal zákonným způsobem, ale jen formálně, že řada objektů nebyla posouzena z hlediska vlivů na životní prostředí a že výstavba nového nádraží mimo centrum města není ve veřejném zájmu, neboť není ekonomicky efektivní a cestujícím zhorší k němu přístup,“ doplňuje Patrika zástupce sdružení Stará Osada – Židenice Dušan Krátký.

Územní rozhodnutí pro nové nádraží bylo vydáno letos 31. března, kdy brněnský magistrát zamítnul všechny námitky téměř padesáti odvolatelů. Podle původního plánu se ale očekávalo, že bude vydáno už loni v červnu.

Asi o rok je již zpožděná výstavba první části odstavného nádraží, která přitom nebyla nikdy ze strany veřejnosti a odborníků kritizována. Teprve až nyní na odboru dopravy brněnského magistrátu a na Drážním úřadě v Olomouci probíhají první dvě stavební řízení.

„Je zřejmé, že podporovatelé přesunu nádraží už teď neplní své sliby o rychlé a bezproblémové výstavbě a časový skluz se může ještě více zvyšovat,“ hodnotí nynější stav Patrik.

Na podané žaloby proti odsunu nádraží chtějí obě sdružení upozornit české politiky a úředníky v Bruselu.

Kontakty pro další informace:

občanské sdružení Stará Osada – Židenice: Ing. Dušan Krátký = mobil 605566336, kratky.dusan@seznam.cz
Vydala pobočka: 

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 866/50a
Brno; 602 00


Související kampaň: 


Ekoporadna

Související odkazy: 

koalice Nádraží v centru

Železniční uzel Brno
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-