-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Cyklojízdy ke Dni bez aut se zúčastnilo 1200 cyklistů

23. září 2006
[Praha]

Manifestační cyklojízda u příležitosti Dne bez aut se konala za rekordní účasti v pátek 22. září 2006. Při odjezdu z nám. Jiřího z Poděbrad bylo napočítáno přesně 1152 cyklistů, čímž byl velmi významně překonán dosavadní rekord z 20.  4.2006 (352 účastníků). Další cyklisté se postupně přidávali.

Cyklojízdy se již několik let konají pravidelně každý třetí čtvrtek v měsíci. Tato byla výjimečná tím, že se místo tradičního čtvrtku konala v pátek na Den bez aut, jehož již 14. ročník vyhlásily Děti Země (5. ročník tzv. Evropského dne bez aut na stejný den vyhlásilo i Ministerstvo životního prostředí). Výjimečná byla ovšem hlavně rekordní účastí!Sraz účastníků cyklojízdy byl jako vždy na nám. Jiřího z Poděbrad.


Ve stejnou dobu zde ovšem probíhalo vinobraní, takže jsme se místo obvyklého seřadiště před kostelem, začali houfovat ve volnějším prostoru za kostelem.

Jeli s námi také andělé strážní, kteří na Den bez aut v rámci happeningu Andělé v ulicích na přechodech, křižovatkách a u frekventovaných silnic dbali na bezpečí chodců a cyklistů – nejzranitelnějších účastníků automobilového provozu. Proto měli někteří cyklisté andělská křídla.


Velmi rychle zde nebylo k hnutí.


Krátce po 18 hodině se peloton vydal na manifestační jízdu Prahou, abychom ukázali, že cyklisté do města patří, že jich je hodně a že kolo je dopravní prostředek jako každý jiný (navíc neotravuje vzduch, neobtěžuje ostatní a nezabíjí). Jízdy se účastnili cyklisté, bruslaři i několik velotaxíků, které je možné v Praze spatřit. Sice nesmrdí, ale mají pomocný elektromotor a navíc se bohužel dost často pletou mezi chodci a jezdí i tam, kam nesmí :-( Možno bylo spatřit nejrůznější kola včetně lehokol i monocyklů ("jednokol").


Co nejrychleji jsme se snažili opustit Vinohradskou třídu, abychom nebránili v jízdě tramvajím. Vinohradskou ulici jsme opustili ulicí U vodárny, kde v tomto zúžení probíhalo sčítání. Já měl pořadové číslo přesně 800 ;o) Za mnou jelo ještě téměř 400 lidí, celkem nás bylo napočítáno přesně 1152!


Jízdy se účastnilo mnoho známých osobností i činných politiků, pražských zastupitelů, poslanců apod. Zástupcem současné vlády byl na této cyklojízdě ministr životního prostředí Petr Kalaš (s andělskými křídly jede poslankyně Kateřina Jacques, vedle ní ministr Kalaš). Kvůli automobilové zácpě v Anglické ulici se jízda musela zastavit.


Při čekání v zácpě si mohli cyklisté v klidu povídat, čehož využili i ministr životního prostředí Kalaš, poslankyně za Stranu zelených Kateřina Jacques a předseda Strany zelených Martin Bursík. Kdesi v té obrovské mase lidí bylo možno zahlédnout i bývalého ministra ŽP Libora Ambrozka.


Ulicemi se mohli na kole pohybovat bezpečně i ti nejmenší.


Postupně se k jízdě přidávali další cyklisté, někteří jen náhodně jedoucí kolem. Peloton následně zamířil na magistrálu.


Nejzhoubnější silniční stavba ve městě, tedy magistrála, na chvíli zcela patřila cyklistům V té době nás jelo už více než 1200!


Děti s rodiči při nájezdu na Nuselský most.


Den bez aut na Nuselském mostě.


Na Nuselský most se valí další a další cyklisté a konec v nedohlednu! Je veselo, jízdu doprovází i rerodukovaná hudba, která se line z nejrůznějších hudebních aparatur, upevněných na kola.


V protisměru auta kvůli automobilové zácpě vůbec nejela, řidiči vystupovali a fotili si cyklisty. Je zřejmé, že cyklojízda nikoho moc zdržet nemohla, protože automobily by stejně jen popojížděly. Na plakátech jsme se mohli pobavit nad předvolebními sliby současného primátora Pavla Béma, který by v Praze rád vyvěsil další zbytečné žluté cedulky (viz heslo "450 km cyklotras do roku 2010"). Naší odpovědí tomuto nesmyslu by bylo "lepší kilometr cyklostezky než 450 km cyklotras"! (Na další fotografii jeden z velotaxíků.)


Žádný pražský radní, ani radní pro dopravu Šteiner, či dokonce primátor Bém se bohužel akce nezúčastnil. V zahraničí či v jiných českých městech je ale přítomnost zástupců města věcí běžnou. Mohou tak ukázat, že jsou si vědomi problému, který mají nemotoroví účastníci silničního provozu ve městech zahlcených automobily a ukázat také své odhodlání problém řešit. To se ale v Praze neděje. Místo toho dávají nesplnitelné a nesmyslné sliby. (Pokud tam nějaký oficiální představitel města byl, nechť se, prosím, přihlásí, v tom množství lidí je klidně možné, že jsme ho přehlédli ;o)


Na lávce přes magistrálu bylo možno spatřit historický transparent "Každý nádech na plný plyn", který bylo možno zatím spatřit pouze jednou a to na oslavách Dne bez aut na Václavském náměstí v roce 2003. Pamětníci zavzpomínali...


Na "brejlích" za PAKULem se peloton opět zastavuje, abychom nebyli tolik roztažení...


... a opět najíždíme na megistrálu, tentokrát směrem do centra. Zapínáme blikačky, začíná se stmívat.


22. září - Den bez aut!


Za postupného stmívání směřujeme na holešovické Výstaviště.


Hrabosh se svým novým soundsystémem, který se vezl na speciálním vozíku. Před Výstavištěm Hrabosh láká všechny ke vstupu ;o)


Na Výstavišti v restauraci Pražan probíhal koncert, promítání, tombola, křest knihy Andyho Singera KarikAUTury...


Závěrem je třeba konstatovat, že cyklojízda ke Dni bez aut se vydařila. A něco se změnilo. Doby, kdy nás na cyklojízdy jezdilo pár (maximálně několik desítek), všichni jsme se znali alespoň od vidění a občas byl nějaký problém s policií, už jsou zřejmě definitivně pryč. Cyklistů v Praze každoročně přibývá a je to znát. Undergroundové období, kdy jsme se po jízdě všichni vešli do Utopie, kde probíhaly "after-party", už asi patří minulosti. Snad si této proměny všimnou také pražští radní a začnou nás brát vážně a něco pro nás také dělat. Máme právo na bezpečný pohyb v ulicích!

Nezbývá než poděkovat všem, kteří se na úspěchu této cyklojízdy podíleli: Michalu Křivohlávkovi a všem lidem a organizacím kolem projektu auto*mat (pozn.: Děti Země jsou součástí projektu auto*mat od jeho vzniku v roce 2003), divadlu Alfréd ve dvoře, lepičům plakátů, rozdavačům letáků, všem propagátorům cyklojízdy a cyklodopravy obecně, tvůrcům "soundsystémů", andělům strážným, policii za pomoc, všem účastníkům za účast a také všem slušným motoristům za trpělivost.

[ autorem všech fotografií je Vojtěch Toman, Děti Země ]

Pravidelné pražské cyklojízdy se konají již několik let každý třetí čtvrtek v měsíci. Sraz je vždy v 17.45 na nám. Jiřího z Poděbrad. Více o cyklojízdách na www.cyklojizdy.cz

Související kampaň: 


Pomozme cyklistice v Praze
Den bez aut

Související odkazy: 

www.cyklojizdy.cz

www.auto-mat.cz
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz   
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-