-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Občané Králova dvora půjdou již pozítří k volebním urnám

8. ledna 2004
[Středočeský kraj]

Již tuto sobotu 10. ledna budou moci občané Králova Dvora, třetí nelidnatější obce na Berounsku, rozhodnout o stavbě kontroverzní míchárny maltových směsí. Bude to poprvé v historii obce, kdy se její obyvatelé mohou vyjádřit k dalšímu rozšiřování průmyslu, který vážně znehodnotil zdejší životní prostředí. Umístění uvnitř Berounské kotliny působí obtížné rozptylové podmínky a na čistotě ovzduší se zde po léta podepisovaly železárny, cementárna a silný automobilový provoz. Dálnice navíc necitlivě rozetla obec na dvě části a zcela oddělila přirozené centrum. K dalším zajímavostem patří, že půjde o vůbec první referendum ve Středočeském kraji.

Na hlasovacích lístkách jsou dvě otázky, na které voliči budou odpovídat ano/ne. Výsledkem vznikne odpověď, zda místní obyvatelstvo souhlasí či nesouhlasí s výstavbou maltárny společnosti Franken Maxit a závodů podobného typu. Druhá otázka pak zaváže vedení obce, aby případně výstavbě aktivně bránilo.

Vyhlašovatelé referenda vedla k tomuto kroku obava o zhoršení životního prostředí. Doprava surovin a výrobků by znamenala, že denně bude desítkami těžkých nákladních automobilů postiženo nejméně tisíc obyvatel, kteří bydlí bezprostředně vedle komunikací, po kterých má být zásobování zajišťováno. Další znečištění ovzduší z dopravy a samotného provozu by mělo vliv na celou Berounskou kotlinu.

Smysl referenda vysvětluje hlavní vyhlašovatel Mgr. Josef Rozhoň: “Chceme, aby i průmyslová zóna měla svá pravidla a určité mantinely, neboť se nachází paradoxně uvnitř obce a prakticky ve všech směrech jsou obydlené čtvrti.” Nepřesvědčil jej ani argument zaměstnanosti. Uvažovaná kapacita maltárny je 24 pracovních míst, což nepředstavuje systémové řešení nezaměstnanosti regionu ani významný přínos pro téměř šestitisícový Králův Dvůr. “Nikdy v minulosti se nikdo v naší obci občanů neptal, zda souhlasí nebo nesouhlasí se stavbou jakéhokoliv závodu, nyní máme příležitost naprosto svobodně a nezávisle rozhodnout o dalším vývoji naší obce,” uzavírá Josef Rozhoň.

Závod by v případě realizace měl i dopady na širší okolí a zejména Chráněnou krajinnou oblast Český kras. “Roční spotřeba vápence ve výši 63 750 t bude získána z Velkolomu Čertovy schody, který se nachází uvnitř Chráněné krajinné oblasti. Český kras je těžbou enormně zatížen a v následujících letech musí dojít k zásadnímu omezení těžby vápenců a tedy i následného zpracování. Proto by v této oblasti již neměly vůbec vznikat další zpracovatelské kapacity,” vysvětlil tiskový mluvčí občanského sdružení Děti Země Michal Štingl, které vyhlášení referenda rovněž podporuje.





Související kampaň: 


Ekoporadna

 



[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-