-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Evropský den bez aut proběhl v Praze bez zájmu magistrátu

23. září 2003
[Praha]

Mladí umělci se spojili s nevládními organizacemi a společně si včera 22. září na Václavském náměstí připomněli myšlenky Evropského dne bez aut, ke kterému se pražský magistrát opět odmítl připojit. Na škodlivost automobilismu v městském prostředí tak místo odpovědných politiků Pražany upozorňovaly pouze pouliční divadelní představení, happeningy, informační stánky a průvod po Václavském náměstí. Šlo o první společnou akci umělců a nevládních organizací v rámci projektu Auto-Mat, jehož heslem je „Nebuď automat, dej autům mat!“. Závěrečný umělecký happening pod názvem „Auto-Matické překvapení pro auta“, však zmařila policie.

Evropský den bez aut (EDBA), vyhlašovaný Evropskou komisí, má za cíl upozornit na negativa automobilové dopravy a uzavřením části města pro automobily umožnit obyvatelům si alespoň jednou za rok připomenout, jak by město vypadalo bez automobilového provozu. Radní pro dopravu Radovan Šteiner odmítl nabídku Auto-Matu na spolupráci při přípravě EDBA, neboť by prý došlo ke kolapsu dopravy. „Je to jen výmluva, uzavřením Václavského náměstí nemůže dojít ke kolapsu dopravy ve městě,“ soudí Vojtěch Toman z Dětí Země.

V hlavním městě tak tedy tuto aktivitu Evropské komise Pražanům připomínala pouze občanská sdružení a umělci. V 18 hodin se pak průvod více než sta lidí s transparenty, doprovázený policisty na motocyklech, v automobilech i pěšími, vydal na pochod kolem Václavského náměstí a vyvoláváním hesel upozorňoval Pražany, že mají jedinečnou možnost se projít náměstím, po kterém alespoň chvíli automobily nejezdí. Na magistrále pak asi tři desítky policistů v uniformách i v civilu znemožnily umělcům umístit barevný obraz s nápisem „Každý nádech na plný plyn“.

Na projektu Auto-Mat se podílejí pražští umělci a dále jednotlivci z organizací Oživení, Děti Země, Nadace Partnerství, Car Busters, Cyklistika a energie budoucnosti, Agentura Gaia a dalších. Jedná se o otevřenou občanskou aktivitu, do které se může zapojit kdokoli, komu není lhostejný stav životního prostředí v Praze.

Více informací o
- projektu Auto-Mat na www.auto-mat.ecn.cz,
- Evropském dni bez aut (22. 9.) na stránkách Ministerstva životního prostředí www.env.cz.

kontakty:
Vojtěch Toman, Děti Země, email: dz.praha@seznam.cz, tel.: 606 566 368
Jan Bouchal, mluvčí projektu Auto-Mat, email: pup@tynska.cz, tel.: 603 95 95 46

Související kampaň: 


Za udržitelné řešení dopravy v Praze
Pomozme cyklistice v Praze
Den bez aut

Související odkazy: 

www.auto-mat.ecn.cz

Fotoreportáž z Evropského dne bez aut na Václavském náměstí
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-