-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Evropský den bez aut na Václavském náměstí v režii Auto-Matu

20. září 2003
[Praha]

Mladí umělci se spojili s nevládními organizacemi, aby společně upozornili na katastrofální dopravní situaci v Praze. V pondělí 22. září tak na Václavském náměstí proběhne připomínka Evropského dne bez aut, ke kterému se pražský magistrát opět odmítl připojit. V hlavním městě tedy budou namísto odpovědných politiků tuto aktivitu Evropské komise Pražanům připomínat pouze občanská sdružení a umělci. Při té příležitosti představí svůj společný projekt Auto-Mat, pod jehož hlavičkou se celá akce koná.

V pondělí 22. září odpoledne budou v horní části Václavského náměstí neziskové organizace prezentovat svoji činnost na podporu dopravy šetrné k životnímu prostředí. Od 15 hodin pak budou probíhat divadelní představení a happeningy. Vystoupí např. pouliční divadelní společnosti „Jednotka“, „MATAPA“, mim Vojtěch Švejda a „pan Pozor“. Pražané budou moci podpořit petici „Město pro lidi“, která vyzývá představitele města k realizaci praktických změn v pražské dopravě, vedoucích ke zlepšení života ve městě. Pro zájemce je připraven kurs „servis kola v kostce“ a ukázky možnosti přepravy nadměrných nákladů na přípojných vozících za kolo.

Vyvrcholením připomínky Evropského dne bez aut bude průvod městem, který v 18 hodin vyrazí od sochy svatého Václava a jehož součástí bude i „Auto-Matické překvapení pro auta“. Předcházet mu bude tisková konference v 17.45 tamtéž.

Projekt Auto-Mat by neměl skončit realizací jednoho Dne bez aut, ale pokračovat a rozvíjet se dál. „Pro Děti Země a další organizace, které dlouhodobě upozorňují na neúnosnou dopravní situaci, je Auto-Mat zajímavý tím, že k prezentaci svých názorů mohou využít i umělecké prostředky. Bude se jednat o sérii prezentací, uměleckých happeningů, výtvarných dílen, hudebních vystoupení apod. na různých místech města,“ říká k tomu Vojtěch Toman z Dětí Země. Mottem Auto-Matu je „Nebuď automat, dej autům mat!“.

Na projektu Auto-Mat se podílejí pražští umělci a dále jednotlivci z organizací Oživení, Děti Země, Nadace Partnerství, Car Busters, Cyklistika a energie budoucnosti, Agentura Gaia a dalších. Jedná se o otevřenou občanskou aktivitu, do které se může zapojit kdokoli, komu není lhostejný stav životního prostředí v Praze.

Více informací o
- projektu Auto-Mat na www.auto-mat.ecn.cz,
- Evropském dni bez aut (22. 9.) na stránkách Ministerstva životního prostředí www.env.cz,
- českém Dni bez aut (19. 9.) na www.detizeme.cz/denbezaut.

kontakt:
Vojtěch Toman, Děti Země, email: dz.praha@seznam.cz, tel.: 606 566 368
Jan Bouchal, mluvčí projektu Auto-Mat, email: pup@tynska.cz, tel.: 603 95 95 46

Související kampaň: 


Za udržitelné řešení dopravy v Praze
Pomozme cyklistice v Praze
Den bez aut

Související odkazy: 

www.auto-mat.ecn.cz

[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-