-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Praha se k Evropskému dni bez aut ani letos nepřidá

15. září 2003
[Praha]

Praha se k Evropskému dni bez aut ani letos nepřidá

Pražští radní nevyslyšeli výzvu Evropské komise k uspořádání Evropského dne bez aut (22. září) a Praha se proto nemůže oficiálně připojit k Evropskému týdnu mobility (16. 22. září). Nezbytnou podmínkou připojení se k Evropskému týdnu mobility (ETM) je totiž právě uspořádání Evropského dne bez aut (EDBA). Magistrát podmínky Evropské komise odmítl splnit, proto ETM pouze tzv. podpoří a hodlá uspořádat několik akcí, které však mají s myšlenkou ETM jen velmi málo společného.

Záměrem Evropského týdne mobility, který letos vyhlašuje Evropská komise již podruhé, je mimo jiné ukázat občanům, že automobil není vhodným dopravním prostředkem ve městě vzhledem ke škodám, které způsobuje. Místo uspořádání Dne bez aut, při němž by radní vyzvali Pražany, aby automobilem po městě jezdili co nejméně, však magistrát zorganizuje tzv. Den MHD. V tento den bude na několika místech možno získat jízdenku na MHD zdarma. „Kolik lidí ale místo toho, aby jelo autem, půjde někam na radnici pro jízdenku na tramvaj?“ ptá se Vojtěch Toman ze sdružení Děti Země.

Ani žádná další z plánovaných akcí nemá za cíl odradit motoristy od používání automobilu a to přesto, že je v Praze v poměru na obyvatele nejvíc aut v celé Evropě! Zvýšený dozor policie (ve dnech 16. a 17. 9.), otevřená dětská dopravní hřiště (18. 9.), výstava o železnici na Masarykově nádraží (19. 9.), den otevřených dveří Dopravního podniku (20. 9.), ani otevření kilometru stezky pro pěší a cyklisty na okraji Prahy v Modřanech (21. 9.) bohužel nemůže být impulsem k zodpovědnému, tedy co nejmenšímu, používaní automobilu ve městě.

„Já jsem velmi uvítal, že se hlavní město začalo o Evropský týden mobility zajímat, a že se ho v letošním roce rozhodlo podpořit i nějakými akcemi. O to víc mě tedy mrzí, že se Praha k akci přímo nepřipojila a nesplnila na rozdíl od 13 dalších měst v ČR podmínky účasti na této celoevropské akci. Věřím ale, že letošní rok je v tomto ohledu jen prvním krokem a že v roce 2004 bude Praha další z evropských metropolí, které se Evropského dne bez aut a Evropského týdne mobility přímo účastní,“ říká k tomu ředitel odboru vnějších vztahů Ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Namísto představitelů města tak myšlenku Dne bez aut Pražanům připomenou pouze umělci a členové neziskových organizací, kteří společně vytvořili projekt Auto-Mat, jenž chce na negativa automobilismu ve městě upozorňovat uměleckými prostředky. Na Václavském náměstí budou na Evropský den bez aut v pondělí 22. září odpoledne v rámci zahájení projektu Auto-Mat probíhat divadelní a hudební představení, happeningy, informační a osvětové kampaně apod.

Více informací o dlouhodobém projektu Auto-Mat na www.auto-mat.ecn.cz (včetně přehledu všech akcí, které proběhnou u příležitosti ETM – cyklojízda, promítání filmů, prezentace, připomínka DBA na Václavském nám. atd.)

Související kampaň: 


Za udržitelné řešení dopravy v Praze
Den bez aut

Související odkazy: 

www.auto-mat.ecn.cz

[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-