Automobilová doprava se stala nebezpečím pro mnoho druhů živočichů. Patří mezi ně bohužel také sovy. Klub ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země (KODAS – DZ) se proto připojuje k výzvě „Nechte auto doma“, která je vyhlášena na pátek 20. září, letošní Den bez aut.
„Na našich silnicích každoročně zahynou tisíce živočichů. Týká se to bohužel i chráněných a ohrožených druhů, jako jsou např. sovy,“ říká mluvčí KODAS – DZ Pavel Koubek, který se ochraně sov dlouhodobě věnuje. Podle nizozemských statistik tvoří sovy sražené automobily 26 % z celkového počtu analyzovaných uhynulých sov. V Anglii činí tento podíl 23 %.(*) „V ČR podobné údaje zatím scházejí, ale není důvod se domnívat, že by se od jiných částí Evropy výrazně lišily,“ podotýká Koubek.
Sovy přilétají k silnicím kvůli potravě. Pravidelně sečené travní porosty totiž lákají do jejich okolí množství drobných hlodavců a jsou pro sovy ideálním lovištěm. Noční aktivita a let nízko nad zemí pak jen zvyšují riziko jejich střetu s motorovými vozidly.
Systémové řešení pochopitelně spočívá hlavně ve změně přístupu ke krajině. Zvyšování podílu zeleně (zejména sečených travních porostů) kolem polních cest, vodních toků nebo mezi poli umožní sovám lovit ve větší vzdálenosti od frekventovaných komunikací. V některých rizikových úsecích silnic by také bylo vhodné upravit dobu sečení trávy, aby se tak především v době vyvádění mláďat snížila jejich atraktivita pro sovy. Právě mladí nezkušení ptáci totiž tvoří velkou část obětí automobilové dopravy.
„Automobily jsou samozřejmě pouze jedním z mnoha faktorů, které sovy ohrožují. Musíme se však snažit, aby se počet sov usmrcených automobily co nejvíce snížil,“ uzavírá Pavel Koubek.
* pramen: Martiško J. 1999: Ochrana dravců a sov v zemědělsky využívané krajině. Ekocentrum Brno, 226 s.
Děti Země – Klub ochrany dravců a sov
tel.: 0737-768102 (Pavel Koubek)