Krajina v ohrožení - mobilní operátoři versus ochrana přírody
Dětská výtvarná soutěž „Krajina, ve které chci žít“
Harmonická krajina Šumavy a Pošumaví působí už po staletí velebným dojmem. A po staletí ji člověk přeměňuje k obrazu svému – mýtí lesy, reguluje potoky a řeky, odvodňuje mokřady, buduje cesty… Ve jménu pokroku a rozvoje mnohde narušil křehkou přírodní rovnováhu, krajina však leckde zůstala nedotčená.
S příchodem technologie mobilních telefonů se však situace změnila. Kvůli postupnému udělování licencí jednotlivým operátorům, jejich nekoordinovanému postupu při výstavbě základnových stanic, neochotě spolupracovat s konkurencí a nezájmu příslušných orgánů státní ochrany přírody a krajiny mnohde vyrostly dva nebo i tři stožáry vzdálené od sebe jen několik desítek metrů. Zejména v šumavském regionu je díky hornaté krajině situace často neutěšená – oslovením stavebních úřadů jsme zjistili, že je zde umístěno na sedm desítek stožárů mobilních operátorů.
Narušování krajinného rázu při výstavbě základnových stanic se výrazně prohloubilo vstupem třetího operátora na náš trh. Snaha dohnat ostatní operátory a touha mít rychle pokryto co největší území často vedla k porušování stavebního zákona (celkem 13 případů). Bezohledné umisťování stožárů bez platných povolení se však provozovateli vyplatí. Stožár postavený na černo totiž nelze zrušit díky novele telekomunikačního zákona, který opěrné sloupy telekomunikačního vedení vyjímá z režimu stavebního povolení.
Problematice šumavských vysílačů se náš Klub věnuje již druhým rokem. Od počátečního získávání potřebných informací a snahou o medializaci jednotlivých izolovaných případů jsme se dostali ke komplexní ochraně krajinného rázu v regionu s využitím právních a mediálních prostředků. Jako první úspěch vnímáme prosazení zákonného postupu Okresního úřadu v Prachaticích při povolování výstavby nových stožárů. Tento úřad byl totiž v České republice výjimečný tím, že řízení o zásazích do krajinného rázu vůbec nezahajoval s odůvodněním, že stožáry krajinný ráz nemohou nijak ovlivnit. Účastí ve správních řízeních se nám také podařilo zabránit stavbě dvou stožárů a u dalších dvou jsme alespoň dosáhli podstatného snížení jejich výšky.
Mezi naše poslední úspěchy nepochybně patří i nepovolení nového stožáru o výšce 45 metrů u Starého Města pod Landštejnem. V řízení o zásahu do krajinného rázu bylo přihlédnuto i k našim připomínkám (možnost sdílení již postaveného stožáru firmy Eurotel). V obci Lenora jsme zabránili výstavbě stožáru na pohledově exponované lokalitě, nyní se bude projednávat náhradní, méně rušivé umístění. Tento stožár budou užívat dva operátoři.
Naším cílem je prosadit koncepci sdílení společně užívaných stožárů všemi operátory, která je již naplňována v chráněných územích ČR, ale mimo ně (např. právě v Pošumaví) neexistuje. Dále budeme prosazovat změnu telekomunikačního zákona tak, aby nevyjímala stožáry pro přenos signálu GSM z režimu stavebního povolení.
Vysílače postavené pro Český Mobil as. bez patřičných povolení převážně firmou Ericsson:
Okres Prachatice:
Vimperk - Husova čvrť
Vimperk - Brantlův dvůr
Kubova Huť - odstraněno Správou NP a CHKO Šumava
Dolní Žleby - odstraněno Správou NP a CHKO Šumava
Okres Český Krumlov:
Černá v Pošumaví
Hořice na Šumavě
Milná - odstraněno, anténní systémy přemístěny na stožár v Horní Plané, který slouží pro všechny operátory
Zlatá Koruna - odstraněno OkÚ
Hrudkov u Vyššího Brodu - vysílač narušil biotop lilie zlatohlávek - odstraněno OkÚ
Okres Jindřichův Hradec:
Dolní Lhota
Holičky - odstraněno Správou CHKO Třeboňsko
Kunžak
Z uvedeného přehledu vyplývá, že možnosti k odstranění staveb postavených "na černo" mají reálně pouze Správy CHKO a OkÚ, z nichž některé ovšem tuto možnost nevyužívají. Pokusy některých stavebních úřadů odstranit nepovolenou stavbu ztroskotaly na současné legislativě. Ukládané pokuty jako jediný možný postih se nám jeví jako neúčinný prostředek (např. firma Ericsson za svou nelegální výstavbu na jihu Čech zaplatila pouze něco málo přes jeden milion Kč. Tato firma přitom byla jmenována prestižní agenturou Dow Jones z USA vůdčí společností v oblasti setrvalého rozvoje komunikační technologie a to na základě ekonomických a společenských kritérií a kritérií životního prostředí. Děti Země se na agenturu Dow Jones obrátili se stížností na chování nerespektující platnou legislativu České Republiky, bohužel jsme však neobdrželi odpověď.)
V důsledku zrušení Dětí Země - Klubu Bohumilice byla kampaň skončena.
|