-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Ohlasy v tisku na kauzu Anděl

19.02.2004 - MF Dnes

* Pěší zóna u Anděla se stala podivnou raritou *

(rubrika Kuriozita)

Pražany překvapuje pěší zóna plná automobilů

Smíchov - Chodec na pěší zóně u Anděla se může jenom nevěřícně podrbat ve vlasech. Nebo raději rychle uskočit před projíždějícím autem. Nejnovější úsek je od svého otevření velkou kuriozitou i na pražské poměry. Pražan jdoucí "po svých" tady musí počítat s tím, že mu může vynadat rozčilený řidič protože chodec překáží v legální jízdě jeho vozidla.
Na hustý provoz v zóně mají "pěšáka" zřejmě upozornit, a především před ním varovat, kovové sloupky, které lemují okraje "bývalé" vozovky mezi zastávkou tramvají a chodníkem v Nádražní ulici.

Zcela nepochopitelné se může zdát nejen sportovcům, že na této pěší zóně, která je součástí oficiální cyklotrasy, dopravní značky paradoxně nutí člověka "za řídítky" ze svého bicyklu sesednout.

To, že je pěší zóna téměř v polovině délky i schváleným štaflem pro taxíky, je zřejmě už jenom ta příjemnější zpráva.
Chodec se může "svou zónou" nechat za poplatek bezpečně provézt a při troše štěstí při problémech spojených s pražskou taxislužbou ani nebude okraden.

Křižovatka u Anděla, která v minulém roce prošla rekonstrukcí, tak získala podivnou raritu - automobilovou pěší zónu, po které mohou jezdit automobily legálně. Navíc je na ní zakázán vjezd cyklistům, a to dokonce přesto, že tudy pro ně vede vyznačená stezka. Na tento zmíněný problém upozorňují například Děti Země.

Za pouhou půlhodinu projely včera po poledni pěší zónou v Nádražní ulici u Anděla desítky aut. Od 12.37 do 13.07 to bylo přesně osmdesát sedm vozidel.

"Vím, že je to pěší zóna, jen díky tomu, že jsem tady vnímala přestavbu, a protože mi jako místní obyvatelce chodí radniční měsíčník," uvedla Petra Machanová tlačící kočárek s dítětem. "Ale kdybych tady nežila, vůbec si pěší zóny nevšimnu. Co tady dělá tolik aut, vždyť jich tu jezdí snad stejně jako dřív," podotýká.

Spíše parkoviště než pěší zóna

Mnozí řidiči si pěší zónu pletou také s parkovištěm. Podél chodníku zůstává většinou kolem pěti aut s "mrkajícími" blikači.

Zatím poslední úsek tak dělá svému označení ostudu. Od běžných silnic se liší pouze dlážděním, omezením rychlosti a zákazem vjezdu cyklistů. "S větší a nesmyslnější šikanou cyklistů ze strany městských úředníků jsem se asi ještě nesetkal," tvrdí Vojtěch Toman z Dětí Země.

Až do rekonstrukce přitom podle něj křižovatkou mohli cyklisté volně projíždět. Podle dříve přijatého usnesení pražských radních je navíc při rekonstrukcích komunikací nutno zahrnout i řešení pro cyklisty. Tady zvolili řešení jednoduché cyklista prostě musí ze svého kola sesednout. Projet přitom může každé auto, které odbočuje do sousedních ulic Na Bělidle a do Lidické.

Určitě je pro chodce?

Mluvčí radnice Prahy 5 Jiří Baumruk říká, že klasická pěší zóna tam není z toho důvodu, že jiným způsobem není možné řešit průjezd do bočních ulic. "Udělala se maximální možná úprava ke zklidnění prostoru. Každé zklidnění v rámci možností je dobré," uvedl včera Baumruk. "Použité dopravní značení navíc neznamená pěší zónu, ale pouze obytnou zónu," dodal. Jenže modrá cedule s jasným textem mu nedává za pravdu.

Z deseti oslovených lidí v Nádražní ulici si devět z nich myslí, že pěší zóna s tak velkým průjezdem automobilů by takto neměla vypadat. Jednomu muži to bylo jedno.

Foto: Na pěší zóně pro auta musí lidé kličkovat.

Foto: PĚŠÍ ZÓNA PRO AUTA. Do pěší zóny v Nádražní ulici u Anděla mohou auta vjíždět legálně. Za půl hodiny jich včera po poledni bylo téměř devadesát. Cyklisté však musí sesednout.

- JAN DAVID -

******************************************

19.02.2004 - MF Dnes

* Asi se někdo zbláznil *

(rubrika Pražským perem)

Komu slouží pěší zóna? Nabízí se jednoduchá odpověď: chodcům. Jenže ono je to všechno jinak, aspoň na Smíchově. Před nedávnem tam s velkou slávou otevřeli pěší zónu. Tu však ohraničují značky, které na ni umožňují vjezd autům. Pro jistotu zakazují vjezd cyklistům, přestože tudy vede značená cyklostezka. Buď se zbláznil ten, kdo sem značky dával, nebo ten, kdo mu to nařídil. Ale existuje ještě jedno vysvětlení. I po jiných pěších zónách ve městě se prohánějí auta a nikdo jim v tom nebrání. Tak to prostě na Smíchově zlegalizovali, i když je to postavené na hlavu. Doufejme, že šlo jen o omyl.

- HANUŠ HANSLÍK -

******************************************

24.02.2004 - MF Dnes

* K pěší zóně u Anděla, která je pro auta *

(rubrika Z vašich dopisů)

Opravdu nevím, co je zvláštního na tom, že po pěší zóně jezdí auta. Je třeba si uvědomit, že pěší zóna spadá pod radnici Prahy 5. A kdo této radnici šéfuje? Člověk, který je proslulý nejrůznějšími aférami a hlavně tou, že v rámci nařízení magistrátu města Prahy, jehož je součástí, o zákazu vjezdu v době povodní na mosty, neváhal zranit policistu, který se snažil řádně vykonávat svoji práci a vymáhat dodržování tohoto nařízení. Nikoho pak již nemohlo překvapit, že v době slavnostního otevření pěší zóny bylo na záběrech televizních kamer vidět, jak starostovi za zády vesele jezdí auta. Jediné, co by ještě mohlo překvapit, je to, že takový člověk stále vykonává funkci starosty. Ovšem uvědomíme-li si stav a charakter naší politické scény, tak nepřekvapí ani to.

- Miloslav Soudek, Kladno -

******************************************

25.02.2004 - MF Dnes

* Dopravní značení je kompromisem *

(rubrika Z vašich dopisů)

Reaguji na článek v MF DNES Pěší zóna u Anděla se stala podivnou raritou z 19. 2. Křižovatka Anděl je ukázkou moderního řešení požadavků na fungování komunikací vzniklých na historickém půdorysu města. Zůstává zachován význam dopravního uzlu, je ale zdůrazněn význam společenského a obchodního centra. Prostor slouží pěším, bylo však nutno zachovat dopravní vztah Nádražní ulice - Palackého most. Značení je kompromisem a je v souladu s právní normou. Stavební prvky omezují rychlost aut na 20 km/hod a zajišťují bezpečí chodců. Autor článku projevuje obavu o bezpečí chodců, žádá však možnost vjezdu cyklistů. Pobyt vozidel vymezit koridorem umíme, u cyklistů to však nedokážeme. Bez značky zákon totiž umožňuje jejich pohyb po celé zóně, tedy i v blízkosti obchodů, a riziko kolize s chodci nás vedlo k požadavku, aby cyklista v úseku asi 150 m sesedl z kola.

- Vojtěch Zapletal, zástupce starosty MČ Praha 5 -

******************************************

* Praha 5 nemá ráda cyklisty *
(neotištěná reakce Dětí Země)

Zástupce starosty Prahy 5 Vojtěch Zapletal zde ve svém dopise (25. 2. 2004) obhajoval kuriozní dopravní úpravu na tzv. pěší zóně Anděl, na kterou je zakázán vjezd cyklistům, přestože volný průjezd automobilům je výslovně povolen. Argumentoval tím, že podle zákona by se cyklisté mohli pohybovat po celé ploše pěší zóny, tedy nejen po vozovce, jež touto "pěší zónou" prochází. Není to pravda. Podle § 39 a § 53 zák. 361/2000 Sb. se po celé ploše pěší zóny mohou pohybovat pouze chodci, vozidla (a tedy i kola) se smí pohybovat pouze po vozovce. Pokud se navíc mohou mezi chodci pohybovat tramvaje a automobily, není důvod z provozu vylučovat cyklisty. I na jiné pěší zóny je běžně cyklistům vjezd povolen. Skutečně se tedy jedná o bezdůvodné šikanování cyklistů.

- Vojtěch Toman, Děti Země -
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-