-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
V Pustějově se chystá legalizace chovu norků, který funguje bez povolení už 17 let

29. listopadu 2011
[Moravskoslezský kraj,Česká republika]

[společná tisková zpráva Dětí Země - Plzeň a Svobody zvířat ze dne 29. listopadu 2011]

Děti Země a Svoboda zvířat kritizují legalizaci nezákonné stavby namísto jejího odstranění

Stavební úřad ve Studénce vydal dodatečné povolení stavby pro chov norků v Pustějově, který byl před 17 lety zhotoven jako černá stavba a od té doby nelegálně funguje až dosud. Lidé žijící v okolí farmy si stěžují na časté obtěžování zápachem, občanská sdružení kritizují špatné životní podmínky zvířat.

Chov norků v Pustějově, který je nelegálně provozován od roku 1994, dostal od stavebního úřadu ve Studénce dodatečné povolení stavby. Farma, kde je v různých obdobích roku chováno asi 1.500 až 5.000 norků, je terčem kritiky nejen občanských sdružení, ale i lidí žijících v jejím okolí. Jsou totiž dlouhodobě obtěžováni zápachem. Někteří z místních obyvatel již proti rozhodnutí podali odvolání.

„Jediné, co se má stát, když někdo řadu let ignoruje zákony a bez povolení provozuje černou stavbu, je její zbourání a uložení pokuty. Dodatečné povolení stavby je výsměch právnímu státu a všem podnikatelům, kteří dodržují zákony,“ komentuje mimořádnou situaci Martin Hyťha z Dětí Země, které kauzu od roku 2007 sledují a vyjadřovaly se například v procesu posuzování vlivů na životní prostředí.

„Život tzv. kožešinových zvířat na farmách je pro ně utrpením. Zvířata prožijí celé své krátké životy ve strohých klecích, kde jim chybí jakékoli podněty, mnohdy se z těchto podmínek, které ani z části nenaplňují jejich etologické potřeby, doslova ‚zblázní‘. Důsledkem chovu na farmách pak trpí různými nemocemi či behaviorálními problémy,“ říká Lucie Moravcová ze Svobody zvířat, která vede kampaň Proti srsti za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat
v České republice.

Moravcová ještě dodává: „Povolovat nový chov, který byl navíc ještě postaven načerno, považujeme za absurdní, vzhledem k tomu, že v ostatních evropských zemích se chovy tohoto typu spíše zakazují. Chovy tzv. kožešinových zvířat jsou již zakázány například ve Velké Británii či v Rakousku. V mnoha dalších zemích běží přechodné období zákazu – například v Chorvatsku. Třeba v Holandsku je již delší dobu zakázán chov lišek a činčil. Zákaz chovu norků zde nedávno prošel poslaneckou sněmovnou a čeká na schválení v senátu. Tyto a mnohé další země omezily chov tzv. kožešinových zvířat proto, že jej považují za nemorální, a také proto, že jim není lhostejné, že zvířata chovaná na farmách trpí, což dokazuje mnoho vědeckých studií. České úřady však k problému zůstávají bohužel stále laxní.“

O tom, zda bude chov norků v Pustějově skutečně legalizován, nebo bude rozhodnutí zrušeno, bude nyní rozhodovat Krajský úřad Moravskoslezského kraje.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Plzeň
Thámova 21
Plzeň (adresa pro doručování pošty); 301 00


Související kampaň: 


Velkochovy hospodářských zvířat

Související odkazy: 

Fotodokumentace provozu chovu norků v Pustějově z roku 2006 na stránkách Michala Kolesára

Stránky kampaně Svobody zvířat zabývající se chovem kožešinových zvířat

Kampaň Dětí Země týkající se velkochovů hospodářských zvířat
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-