-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Na Ropáka za průzkum břidlicového plynu

25. dubna 2012
[Královehradecký kraj]

Horkým kandidátem je Emil Rudolf z Ministerstva životního prostředí

Mezi dvanáct finalistů ankety Ropák se za Královéhradecký kraj dostal jediný kandidát, kterým je ředitel územního odboru Ministerstva životního prostředí Emil Rudolf, který loni v prosinci povolil průzkum břidlicového plynu na Trutnovsku, aniž by jeho rozhodnutí pečlivě posoudilo všechny námitky a mělo všechny odborné podklady a závazná stanoviska státních orgánů.

Výsledky anket Ropák 2011 a Zelená perla 2011 budou zveřejněny v pátek 27. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci na EkoCentru Brno (Ponávka 2). Večerní soirée proběhne od 18 hodin v sále Bř. Bakaly. V rámci oslav dvaceti let ankety Ropák ho moderuje herec Komediomatu Roman Blumaier.

„Jeho nominace za kraj byla zcela logická a rovněž i jeho postup do finále ankety o titul Ropák roku byl také jednoznačný, neboť povolit průzkum tohoto plynu v tak ekologicky citlivé oblasti s významným zdrojem pitné vody, aniž si opatřil potřebné podklady a řádně se vypořádal s námitkami, nemohlo zůstat bez odezvy veřejnosti,“ říká koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země Brno.

Průzkum ložiska břidlicového plynu na Trutnovsku byl povolen loni v prosinci v blízkosti Krkonošského národního parku a CHKO Broumovsko a nad zdrojem pitné vody pro 120 tisíc obyvatel, přičemž v rozhodnutí chybí jasné prokázání veřejného zájmu a řádné odůvodnění zamítnutí námitek devíti obcí a pěti státních orgánů a doložení technické a finanční způsobilosti firmy Basgas Energia Czech s. r. o., tento průzkum dělat.

„Nejvíce finalistů zastupuje Ústecký kraj, za který může dvacátého Ropáka získat ministr životního prostředí a poslanec za ODS Tomáš Chalupa, ekologický odborník z Brna Tomáš Šikula a hejtmanka za ČSSD Jana Vaňhová,“ připomíná ještě Patrik

O vítězích anket Ropák a Zelená perla rozhodují členové Komise, která má nyní 116 členů. Do ankety Ropák 2011 bylo nominováno 24 platných kandidátů a na Zelenou perlu 2011 pak rekordně 100 platných výroků.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Ropák roku

Související odkazy: 

Ropák

Zelená perla
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-