-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Hejtman Hašek může letos získat Ropáka

25. dubna 2012
[Jihomoravský kraj]

O postupu rozhodl krajský územní plán, jehož část už soud zrušil

Mezi dvanáct finalistů ankety Ropák se za jižní Moravu ze dvou kandidátů dostal jen hejtman a poslanec za ČSSD Michal Hašek. Důvodem je jeho prosazování nekvalitních Zásad územního rozvoje, neboť nebyl řádně posouzen alternativní silniční plán podle návrhu obcí a veřejnosti. Do finále se tak nedostal ředitel Biosférické rezervace Dolní Morava Jan Vybíral, který je mj. proti vyhlášení CHKO Soutok.

Výsledky anket Ropák 2011 a Zelená perla 2011 budou zveřejněny v pátek 27. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci na EkoCentru Brno (Ponávka 2). Večerní soirée proběhne od 18 hodin v sále Bř. Bakaly. V rámci oslav dvaceti let ankety Ropák ho moderuje herec Komediomatu Roman Blumaier.

„Hejtman Hašek se letos stal silným kandidátem na Ropáka, neboť kvalita krajského územního plánu má velký vliv na stav životního prostředí a přírody na několik let. Zda ale námitky proti němu potvrdí i Nejvyšší správní soud se teprve uvidí, nicméně už včera soud vyhověl žalobě obce Tetčice a ze zásad vyjmul trasu horkovodu z JE Dukovany do Brna,“ upozorňuje koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země Brno.

Do finále se tak nedostal ředitel Biosférické rezervace Dolní Morava, o. p. s., Jan Vybíral, který kritizuje snahu vyhlásit CHKO Soutok, obhajuje při obnovování alejí negativní zásahy do biotopů zvláště chráněných druhů hmyzu a v evropsky významné lokalitě soustavy Natura 2000 podporuje celoplošné přípravy půdy v lužních lesích a velkovýrobní způsob chovu jelenů v oboře Obelisk. V anketě za rok 2001 se umístil na 9. místě.

„Nejvíce finalistů zastupuje Ústecký kraj, za který může dvacátého Ropáka získat ministr životního prostředí a poslanec za ODS Tomáš Chalupa, ekologický odborník z Brna Tomáš Šikula a hejtmanka za ČSSD Jana Vaňhová,“ připomíná ještě Patrik

O vítězích anket Ropák a Zelená perla rozhodují členové Komise, která má nyní 116 členů. Do ankety Ropák 2011 bylo nominováno 24 platných kandidátů a na Zelenou perlu 2011 pak rekordně 100 platných výroků.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Ropák roku

Související odkazy: 

Ropák

Zelená perla
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-