-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Ředitelství vodních cest tají informace o jezu v Děčíně

14. prosince 2011
[Ústecký kraj]

Neposkytování informací je u nich obvyklé, tvrdí Děti Země

Děti Země ani po více než měsíci čekání neobdržely od Ředitelství vodních cest ČR pět odborných studií z let 2007-9, které hodnotí vlivy plánovaného jezu Děčín na přírodu a území evropské soustavy NATURA 2000, přestože mají na ně podle zákona o právu na informace nárok.

Není jim proto zřejmý žádný logický důvod, proč investor stavby tyto studie tají a zákon vědomě porušuje. Přitom ve vedení jsou noví lidé, kteří by měli dodržovat zásady transparentnosti a informace o výdajích státní instituce poskytovat.

„Nezbývalo nám, než podat proti nečinnosti ŘVC ČR stížnost na Ministerstvo dopravy, takže doufáme, že nám bude vyhověno a že v krátké době tyto studie získáme a také informace o jejich ceně. V opačném případě budeme muset podat správní žalobu,“ sdělil Miroslav Patrik z Dětí Země, které stavbu jezu kritizují.

Požadované studie hodnotí vlivy jezu na území evropské soustavy NATURA 2000 a zkoumají reálnost a dlouhodobou udržitelnost eliminačních a kompenzačních opatření, pokud by se jez skutečně postavil. Podle Dětí Země je proto zcela absurdní tyto informace utajovat a porušovat tak zákon. Zvláště když stále ještě neskončil proces EIA, v němž se právě různé vlivy hodnotí, a veřejnost má právo se seznámit se všemi studiemi.

„Jan Skalický, který je pověřen řízením, nám pouze sdělil, že potřebuje na vyřízení naší žádosti místo patnácti dnů ještě o deset dní více, ale pak už se nestalo nic, takže máme pocit, že jde o obstrukční způsob, jak se nás zbavit, což nám ŘVC ČR v minulosti již předvedlo několikrát,“ vysvětluje dále Patrik.

ŘVC ČR v září 2010 předložilo o jezu v Děčíně nekvalitní dokumentaci EIA, kterou zpracovali Mgr. Tomáš Šikula a RNDr. Jiří Zahrádka, CSc., a která měla její vliv na životní prostředí objektivně vyhodnotit. MŽP ji však muselo v květnu 2011 na základě vážných námitek veřejnosti a státních orgánů vrátit k dopracování.

Stupeň Děčín má údajně podle MŽP získat stanovisko EIA na přelomu let 2012-3, pokud ale nová verze dokumentace EIA bude v pořádku. Celkové investiční náklady na výstavbu jezu mají být 4,2 mld. Kč a má být dostavěn do konce roku 2015. Letos ŘVC ČR za přípravu jezu má utratit téměř 69 mil. Kč, což je o 96 % více, než bylo v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury původně schváleno, a aniž je zřejmé za co.




Vydala pobočka: 

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 866/50a
Brno; 602 00

Související odkazy: 

Hodnocení vlivů na životní prostředí jezu v Děčíně

Výdaje SFDI pro rok 2011 na jez v Děčíně

Výdaje za přípravu dvou staveb na Labi utajeně vzrostly (TZ, 09.12.2011)
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-