-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Za spalovnu může na Plzeňsku získat Ropáka Tomáš Drápela

28. dubna 2010
[Plzeňský kraj]

Mezi dvanáct finalistů ankety Ropák 2009 se za Plzeňský kraj dostal také generální ředitel Plzeňské teplárenské, a. s., Tomáš Drápela, a to za snahu vybudovat v Chotíkově u Plzně velkokapacitní spalovnu odpadů. Druhému nominovanému, jednateli společnosti Česká drůbež, s. r. o., Petru Červenému, možnost získat Ropáka za překročení počtu nosnic v kleci v drůbežárně ve Velkém Malahově unikla.

Výsledky anket Ropák 2009 a Zelená perla 2009 budou známy v pátek 30. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci v Brně. Tradiční soirée pak s písničkářem Janem Burianem proběhne v kavárně Trojka.

„Několikaletá snaha pana Drápely vybudovat obrovskou spalovnu odpadů znamenala letos poprvé je proniknutí mezi dvanáct osob, u nichž se za antiekologický čin již rozhoduje o titulu Ropák roku,“ připomíná koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země Brno.

Drápela se dokonce při hlasování občanů na Aktualne.cz umisťuje v polovině žebříčku hned za známými osobami, což může být i důkazem toho, že lidé nejsou nakloněni novým velkým spalovnám odpadů se všemi zdravotními riziky a s dopravními problémy.

Uvažovaná spalovna v Chotíkově u Plzně má stát asi 2,5 miliardy korun a její roční kapacita má být 60-100 tisíc tun odpadu. Přitom v kraji takové množství odpadů ani nevzniká a jeho dovážení z jiných částí ČR nebo ze zahraničí by vážně ohrožovalo životní prostředí v okolí jako je zvýšení dopravních intenzit s hlukem a emisemi a znesnadnění vzniku efektivního systému sběru a recyklace odpadů.

O vítězích anket Ropák a Zelená perla rozhodují členové Komise, která má nyní 113 členů. Do ankety Ropák 2009 bylo nominováno 23 platných kandidátů a 41 platných výroků na Zelenou perlu 2009. Titul Ropák 2008 získal primátor Prahy Pavel Bém a vítězem ankety Zelená perla 2008 byl dopravní poradce Jaroslav Mencl.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Ropák roku

Související odkazy: 

Seznam 12 kandidátů na titul Ropák 2009

Seznam 18 autorů Zelených perel 2009

Hlasování veřejnosti o Ropákovi 2009
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-