-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Na ropáka za Plzeňský kraj kandiduje Drápela

6. dubna 2010
[Plzeňský kraj]

Plzeňská pobočka Dětí Země nominovala na titul Ropák 2009 Tomáše Drápelu, generálního ředitele Plzeňské teplárenské, a. s. Důvodem nominace je pokračující snaha této firmy vybudovat velkokapacitní spalovnu komunálního odpadu v Chotíkově. Výsledky ankety budou zveřejněny v pátek 30. dubna 2010 v Brně v 11 hodin na tiskové konferenci.

„Odpady, jejichž velkou část by bylo možné recyklovat a znovu využít, v případě zprovoznění spalovny proletí komínem. Výsledkem pak bude leda nebezpečný popílek, zdravotní rizika pro obyvatele a nárůst dopravní zátěže vzniklé v důsledku navážení odpadu z větší vzdálenosti, než nyní na skládku v Chotíkově,“ vyjmenovává argumenty proti spalovně Martin Hyťha z Dětí Země.

Dalším důležitým důvodem, proč Děti Země považují výstavbu spalovny za ropácký čin, je zablokování snahy o zvýšení podílu třídění odpadů. „Jakmile bude spalovna jednou v provozu, bude nezbytné ji kvůli ekonomice provozu ‘krmit‘ a tudíž poklesne zájem o třídění a recyklaci,“ vysvětluje Hyťha.

Tomáš Drápela již kvůli spalovně kandidoval na Ropáka 2005, ovšem tehdy mezi dvanáct finalistů nepostoupil. „S pokročilejším plánem na výstavbu spalovny by se snad letos pan Drápela mezi finalisty mohl probojovat,“ doufá Hyťha.

O konečném pořadí ropáků rozhoduje ve dvou kolech Komise složená z více jak stovky vědců, publicistů, umělců, politiků a ekologických aktivistů. Výsledky ankety Ropák společně s anketou Zelená perla budou vyhlášeny v pátek 30. dubna 2010 v Brně.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Plzeň
Thámova 21
Plzeň (adresa pro doručování pošty); 301 00


Související kampaň: 


Ropák roku

Související odkazy: 

Anketa Ropák roku

Anketa Zelená perla
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-