-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Krajský úřad odmítá hodnotit železniční nádraží v centru

21. března 2010
[Jihomoravský kraj]

Rada Jihomoravského kraje letos v únoru rozhodla, že při schvalování Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje (ZÚR) budou posouzeny všechny varianty klíčových dopravních staveb. 1)

Ovšem na jednání s občanskými sdruženími dne 11. března 2010 úředníci krajského úřadu sdělili, že nové železniční nádraží v Brně bude posouzeno jen v odsunutí variantě a nikoliv v centru, které podle analýz je levnější a dopravně výhodnější. Pokud se tak stane, krajský úřad zvyšuje riziko zrušení ZÚR soudem.

„Jedním z cílů schvalování Zásad územního rozvoje je vyhodnotit všechny existující varianty různých záměrů a pokud se tak nestane, tak jde o závažnou procesní chybu, na základě které může Nejvyšší správní soud tento krajský územní plán zrušit,“ varuje Miroslav Patrik z Dětí Země a upozorňuje na zrušení ÚP VÚC Břeclavsko.

Posouzení variant nového železničního nádraží bylo přitom žádáno iniciativou Brněnská výzva s podporou pěti obcí Jihomoravského kraje a 25 občanských sdružení 2) a rovněž Ministerstvem životního prostředí, které to u dopravních staveb přímo požaduje 3). Krajský úřad však vyjádření ministerstva odmítá akceptovat.

„Z řady studií i ze srovnávací analýzy z roku 2007 je zřejmé, že odsun nádraží výrazně prodlouží dobu cestování pro většinu občanů kraje a že jeho dopravní řešení je kapacitně nedostačující, protože souběhem kolejí vzniká neřešitelný provozní uzel,“ připomíná dále Matěj Hollan z občanské koalice Nádraží v centru.

Podle dalšího člena této koalice Svatopluka Bártíka je téměř vyloučené, že by Evropská komise mohla finančně přispět na projekt, který je z dopravních, ekonomických, urbanistických a zejména pro cestující horší než jiná varianta, což je pro obyvatele České republiky velmi špatná zpráva. Koalice se ale bude nadále snažit, aby se občané dočkali skutečně kvalitnějšího nádraží, které by bylo v centru nedaleko toho stávajícího.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 866/50a
Brno; 602 00


Související kampaň: 


Ekoporadna

Související odkazy: 

1) Rada JmK o zadání Zásad územního rozvoje JmK (TZ, 04.02.2010)

2) Brněnská výzva k Zásadám územního rozvoje JmK

3) Stanovisko MŽP k návrhu zadání ZÚR JmK (15.01.2010, str. 8)
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-