-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Tři zemědělci v Jihomoravském kraji byli navrženi na ropáka

16. dubna 2009
[Jihomoravský kraj]

Nejžhavějším kandidátem je opět Bohumír Rada z Agrodružstva Jevišovice

Plzeňská pobočka Dětí Země, která se zabývá velkochovy hospodářských zvířat a zemědělstvím, nominovala na Ropáka 2008 tři velké zemědělce z Jihomoravského kraje. Nejnadějnějším kandidátem je stejně jako vloni předseda představenstva Agrodružstva Jevišovice a jednatel společnosti ZEVO, s r. o. Bohumír Rada, dále kandiduje Ivo Kudrna ze Sušárny Pohořelice a Adolf Vrba ze Zemědělského družstva Petřín.

Hlavním důvodem nominace Bohumíra Rady je provoz bioplynové stanice ve Velkém Karlově, který funguje od roku 2006 bez integrovaného povolení.

„Vloni nelegální provoz této stanice doprovázelo bezohledné vyvážení digestátu na pole cisternami v noci a o víkendech, čímž docházelo k neúnosnému obtěžování místních obyvatel zápachem,“ popisuje okolnosti provozu „bioplynky“ Martin Hyťha z Dětí Země – Plzeň.

Firma ZEVO za provozování zařízení bez integrovaného povolení dostala od České inspekce životního prostředí pokutu 5 milionů korun. Inspekce mimoto vloni konstatovala nedostatečné zajištění zpevněných ploch v areálu, což mohlo způsobit únik závadných látek.

Dalším důvodem je snaha Bohumíra Rady vybudovat ve Velkém Karlově velkokapacitní chov krokodýlů, což je podle Dětí Země v zásadním rozporu s tradiční hodnotou, jakou je život divokých zvířat ve volné přírodě.

Rada je také nominován do ankety Zelená perla 2008 za svůj výrok pro Českou televizi loni v dubnu, kdy prohlásil: „Říkám si, že dnes žijeme v ekologickém fašismu.“

Mezi kandidáty je dále Ivo Kudrna, jednatel společnosti Sušárna Pohořelice, s r. o., která chtěla v obci Trboušany uvést do provozu velkochov brojlerů, v němž by byl překročen maximální limit počtu zvířat na metr čtvereční podlahové plochy. Takové porušení vyhlášky by mohlo v mnoha ohledech zhoršit zdravotní stav chovaných zvířat a zároveň i zvětšit jejich utrpení. (1)

Třetím adeptem na Ropáka je Adolf Vrba, předseda Zemědělského družstva Petřín, jenž chtělo ve Stálkách (v lokalitě Křeslík) pro změnu provozovat velkochov brojlerů s nedostatečným počtem krmítek a napáječek. To by opět znamenalo porušení vyhlášky. (2)

Výsledky celostátních anket Ropák (17. ročník) a Zelená perla (14. ročník) budou vyhlášeny v pátek 24. dubna 2009 v Brně na tiskové konferenci od 11 hodin v EkoCentru Brno, Ponávka 2.

(1) Více viz také tisková zpráva ze dne 11.8.2008: http://www.detizeme.cz/zprava.shtml?x=2107358
(2) Více viz také tisková zpráva ze dne 28.8.2008: http://www.detizeme.cz/zprava.shtml?x=2114830

Kontakty:
Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň: 606 104 784
Miroslav Patrik, Děti Země – Brno (koordinátor anket Ropák roku a Zelená perla): 603 574 289
Děti Země realizují projekt týkající se velkochovů hospodářských zvířat s laskavou podporou Nadace Partnerství.

Vydala pobočka: 

Děti Země - Plzeň
Thámova 21
Plzeň (adresa pro doručování pošty); 301 00


Související kampaň: 


Velkochovy hospodářských zvířat
Ropák roku

Související odkazy: 

Anketa Ropák roku

Anketa Zelená perla
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-