-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Velkochovy dostaly za provoz bez povolení jen symbolické pokuty

9. prosince 2008
[Česká republika]

Děti Země podaly na konci loňského roku podněty České inspekci životního prostředí v souvislosti s chybějícími integrovanými povoleními u jedenácti velkochovů hospodářských zvířat a jedněch jatek. Inspekce většině firem uložila pokuty, ovšem pouze v symbolické výši – v rozmezí od 10 do 50 tisíc korun.

Česká inspekce životního prostředí prověřila podněty Dětí Země týkající se nezákonného provozu 11 velkochovů hospodářských zvířat a jedněch jatek. Firmy si totiž neopatřily do 31. října 2007 pravomocné integrované povolení, což byla jejich povinnost ze zákona. Pokuta byla uložena v souvislosti s nezákonným provozem celkem u osmi zařízení.

Ve dvou případech inspekce rozhodla, že chybějící integrované povolení není vina provozovatelů, neboť si podali žádost s dostatečným předstihem, přičemž zdržení vzniklo v průběhu správních řízení. V kauze Těšínských jatek pak dodnes nebylo rozhodnuto, ačkoliv od podání podnětu inspekci uplynul více než rok.

Nejvyšší pokutu udělila inspekce firmě INTEGRO, a.s., a to 50.000 Kč za chybějící integrované povolení dvou provozů – velkochovu prasnic ve Vítání a zároveň výkrmny prasat v obci Nevid. Nejnižší pokutu 10.000 Kč pak dostala firma VEJCE CZ, s.r.o., za provozování drůbežárny ve Svinčanech bez integrovaného povolení.

Podle Dětí Země jsou udělené pokuty nedostatečné: „Zákon stanovuje maximální výši pokuty 7 milionů korun, čímž tak trochu naznačuje, o jak závažný delikt se jedná. Pokuta ve výši 10 nebo 20 tisíc korun je pro firmy provozující velkochovy sotva postřehnutelná,“ uvádí Martin Hyťha z Dětí Země. Například firma MORAS, a.s., měla v roce 2007 tržby téměř 120 milionů korun. Pokuta 15.000 Kč za drůbežárnu ve Slepoticích tedy tvoří pouze 0,0125 % ročních tržeb této firmy.

Smyslem integrovaného povolení je stanovit pro konkrétní provoz podmínky, které zajistí ochranu zdraví člověka a zvířat, ochranu životního prostředí, zejména ochranu ovzduší, půdy, lesa, podzemních a povrchových vod, přírody a krajiny. Dále se stanovují např. opatření pro hospodárné využívání surovin a energie, emisní limity, podmínky pro nakládání s odpady a jiné.

Kontakty:
- Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň, tel.: 377 240 772, 606 104 784
- kontakty na jednotlivé oblastní inspektoráty České inspekce životního prostředí jsou k dispozici na www.cizp.cz




Citace ze zákona č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění:

§ 16 odst. 2: „Provozovatel zařízení nesmí bez platného integrovaného povolení zařízení provozovat. Tím nejsou dotčena ustanovení § 42 až 44.“

§ 42: „Provozovatel zařízení, pro které podal žádost o stavební povolení podle zvláštního právního předpisu do 30. října 1999 a které uvedl do provozu do 30. října 2000, pokud má v úmyslu provozovat toto zařízení po 30. říjnu 2007, je povinen mít integrované povolení k tomuto datu.“




Děti Země realizují projekt týkající se velkochovů hospodářských zvířat s laskavou podporou Nadace Partnerství.





Vydala pobočka: 

Děti Země - Plzeň
Thámova 21
Plzeň (adresa pro doručování pošty); 301 00


Související kampaň: 


Velkochovy hospodářských zvířat

Související odkazy: 

Tisková zpráva Dětí Země ze dne 5.11.2007: Nejméně jedenáct velkochovů hospodářských zvířat funguje od minulého týdne nezákonně

[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-