-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Úmrtí Ivana Dejmala: velká ztráta pro ekologické hnutí i politickou scénu

7. února 2008
[Česká republika]

Dlouholetý člen Čestné rady Dětí Země, vznikly v září 1989, a zakládající člen Komise pro udělování titulu Ropák roku v roce 1993 je také nenahraditelnou ztrátou celého českého ekologické hnutí, v němž se aktivně pohyboval a pomáhal ho utvářet více než dvacet let. Chybět bude také v politice, v níž působil jako respektovaný a důsledný obhájce krajiny a přírody.

„Ivana jsem poznal někdy na konci 80. let díky Jindrovi Petrlíkovi, která je dnes předsedou Arniky. Hned na mě udělal velký dojem pro své politické i ekologické názory, neboť potíže minulého režimu viděl především v jeho systémových chybách. Byl také pro mě hrdina, neboť se angažoval v Chartě 77 a v Hnutí za občanskou svobodu,“ vzpomíná na dobu před dvaceti lety předseda Dětí Země Miroslav Patrik a jeden z jejich zakladatelů.

Např. dva roky před listopadem 1989 Dejmal podpořil myšlenku založit nový typ ekologického sdružení mimo tehdejší oficiální struktury ČSOP a Hnutí Brontosaurus, které pak pod názvem Ekologická společnost požádalo o registraci 29. května 1989. Od listopadu 1987 do května 1991 vydal 23 čísel svého samizdatu Ekologický bulletin, který se stal cenným zdrojem informací o životním prostředí v ČSSR i v období krátce po revoluci.

Jako účastník řady diskusí kritizoval např. otevření ložiska zlata v Mokrsku, výstavbu přečerpávací vodní elektrárny na Křivoklátsku či dopravní úvahy na zničení pražské Stromovky plánem ZÁKOS.

Krátce po revoluci byl také hlavním iniciátorem založení platformy ekologických sdružení, která pod názvem Zelený kruh vznikla 21. listopadu 1989 v Praze. V současné době se k němu hlásí téměř sedmdesát sdružení, Děti Země byly mezi jeho zakládajícími členy. Podílel se i na založení Společnosti pro trvalý život v roce 1992.

„Obdivoval jsem na něm i to, že měl stále odvahu řešit složitá nebo nová témata či kauzy. Například hned pár dní po svém jmenování ministrem životního prostředí si našel čas a přijel 24. února 1991 na jižní Moravu na Akci špunt! za vypuštění třetí Novomlýnské nádrže. Přitom demonstrace byla plná emocí místních lidí, takže člověk odjinud mohl přijít snadno k úrazu,“ doplňuje Patrik své vzpomínky.




 



[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-