-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Plavební stupeň Přelouč ztrácí další důležité rozhodnutí

18. července 2007
[Pardubický kraj]

Ministerstvo životního prostředí zrušilo na základě odvolání Dětí Země a Svobody zvířat Hradec Králové rozhodnutí krajské úřadu v Pardubicích, který v únoru 2007 povolil zásah uvažovaného plavebního kanálu u Přelouče do biotopů tří ohrožených druhů mravenců na Slavíkových ostrovech.

Podle ministerstva krajský úřad nedůsledně posoudil převahu veřejného zájmu na provozování lodní dopravy na Labi a veřejný zájem na ochranu této cenné lokality.

„Rozhodnutí ministerstva považujeme samozřejmě za správné, neboť předložená stavba lodní dopravě nepomůže a jen zbytečně zničí lužní lesy a další lokality v okolí s desítkami chráněných druhů rostlin a živočichů, mnohé chráněné dokonce i Evropskou unií,“ uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země.

V novém řízení musí krajský úřad řádně zohlednit obsah letos v březnu ministrem Martinem Bursíkem vydaného zamítavého rozhodnutí pro požadovaný zásah do biotopů třicítky kriticky a silně ohrožených druhů živočichů a rostlin, které ale kanál na uvažovaném místě neshledalo za opodstatněný.

Krajský úřad by měl tedy svůj původně povolený zásah do biotopů mravenců přehodnotit, využít argumentaci ministra životního prostředí a vydat zamítavé rozhodnutí, a to bez ohledu na tlak krajských politiků podporující tuto stavbu za každou cenu.

Ředitelství vodních cest ČR dosud se svými čtyřmi žádostmi o povolení zásahu do biotopů desítek zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů nemá zatím žádný úspěch. U ministra Martina Bursíka definitivně, u krajského úřadu v Pardubicích a Správy CHKO Kokořínsko zatím přechodně, neboť řízení nebyla ještě pravomocně ukončena.

Navzdory této situaci, kdy kanál nemůže být z důvodu poškození přírody Slavíkových ostrovů postaven, však nyní stále probíhá několik stavebních řízení. Stále tu tedy existuje riziko, že se zbytečně rozestaví část kanálu bez možnosti ho dostavět. Ministerstvo dopravy by tak mělo ukončit jeho další financování.

„Podle původních plánů měla být výstavba nového plavebního stupně Přelouč za 1,5 miliardy korun zahájena ještě letos a dokončena příští rok, tyto úvahy jsou snad už minulostí,“ dodává nakonec Patrik.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 866/50a
Brno; 602 00


Související kampaň: 


Ekoporadna

Související odkazy: 

Plavební stupeň Přelouč u EPS

Plány na výstavbu stupně Přelouč u ŘVC ČR
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-