-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Začne Praha stavět cyklostezky?

17. března 2003
[Praha]

Členové výboru dopravy pražského zastupitelstva budou na svém čtvrtečním zasedání 20. března projednávat úpravy rozpočtu v kapitole doprava. Děti Země na tomto zasedání vystoupí se svými požadavky na přidělení prostředků na výstavbu cyklostezek.

V rozpočtu hl. města Prahy na letošní rok nebyla na stavbu cyklostezek vyčleněna ani koruna, přestože podpora cyklistiky tvořila významnou součást volebních programů všech politických stran. Radní pro dopravu Radovan Šteiner již dříve vyčlenění prostředků na cyklistiku při této rozpočtové změně přislíbil, Děti Země se však obávají, že budou na cyklistiku přiděleny prostředky v nedostatečné výši. „Obáváme se, že zastupitelé vyčlení třeba jen 10 milionů, aby mohli říkat, že cyklistiku podporují,“ říká Vojtěch Toman z Dětí Země. Proto Děti Země společně s dalšími organizacemi (Oživení, Cyklistika a energie budoucnosti, Partnerství) zjistily stav připravenosti jednotlivých projektů. Z těchto zjištění vyplývá možnost prostavět v letošním roce až 40 milionů korun. Zároveň je nutné připravovat projektovou dokumentaci, aby bylo možno stavět i v dalších letech. Na tuto přípravu je nutné vyčlenit dalších 20 milionů korun. Těchto celkem 60 milionů korun představuje pouze necelých 0,6 procenta rozpočtu Prahy na dopravu. „Uvidíme, zda budou zastupitelé chtít pouze uchlácholit veřejnost, volající po stavbě stezek, nebo zda opravdu začne město brát cyklistickou dopravu vážně jako jiná města,“ doplňuje Marek Drápal z Dětí Země.

Magistrát hl. města Prahy cyklistiku v minulosti nepodporoval, několik málo cyklostezek vybudovaly jednotlivé městské části. Evropská komise přitom doporučuje masivní rozvoj cyklistické dopravy ve městech, k čemuž vydala i informační brožuru pro představitele měst a obcí „Cyklistika pro města“. Tuto brožuru předají Děti Země všem členům výboru dopravy spolu s popisem projektů, které je možné letos realizovat, včetně výhledu do dalších let.


kontakty:
Ing. Vojtěch Toman, Děti Země, email: dz.praha@seznam.cz, tel.: 606 566 368
Vojtěch Hrabal, Oživení – Bohemian Greenways,
email: oziveni@ecn.cz, tel.: 608 732 091
Radovan Šteiner, radní pro oblast dopravy,
email: Radovan.Steiner@cityofprague.cz, tel.: 236 002 321, 236 002 341
Ing. František Laudát, předseda výboru dopravy,
email: Frantisek.Laudat@cityofprague.cz

Související kampaň: 


Pomozme cyklistice v Praze

Související odkazy: 

Náš návrh rozpočtu na cyklistiku na rok 2003

[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-