-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Cyklostezky se v Praze stavět nebudou

20. prosince 2002
[Praha]

Zastupitelé vzkazují voličům: předvolební sliby plnit nehodláme

Ve včera schváleném návrhu rozpočtu hl. města Prahy není na podporu cyklistiky vyčleněna ani koruna. Dojde tedy k úplnému zastavení výstavby cyklostezek a to přesto, že podpora cyklistiky tvořila významnou součást volebních programů všech politických stran. Zastupitelé tak vzkazují voličům, že předvolební sliby pro ně nic neznamenají a nehodlají je plnit.

„Vlastně se nic nezmění, neboť ani v minulosti město cyklistiku nepodporovalo,“ říká Vojtěch Toman ze sdružení Děti Země. Letos totiž bylo v rozpočtu na cyklistiku určeno 10,7 milionu korun, z čehož však byly využity pouze 2 miliony. Praha se tak velmi rychle vzdaluje moderním evropským městům, kde cyklistika plní důležitou úlohu při přepravě osob. I mnohá česká a moravská města si potenciál cyklistické dopravy uvědomují a cyklistiku významně podporují. Také v Praze před volbami zastupitelé slibovali svým voličům rozvoj cyklistiky. „Pražská radnice je smutným příkladem toho, že někde je volič důležitý jen před volbami a po volbách už je spíš jen na obtíž,“ dodává Toman.

Ve více než deseti miliardách korun, které vydá město v příštím roce na dopravu, nenašli zastupitelé ani několik milionů korun, které by umožnily alespoň připravovat projekty na výstavbu nových stezek. Dochází tak k úplnému zmrazení výstavby cyklostezek na úrovni města. Stane se tak přesto, že v Praze bezpečné cyklostezky neexistují a cyklisté jsou nuceni jezdit v hustém městském provozu a neustále tak riskovat zranění či smrt. Evropská komise přitom doporučuje masivní rozvoj cyklistiky ve městech, k čemuž vydala i informační brožuru pro představitele měst a obcí „Cyklistika pro města“. Tuto brožuru předali členové Dětí Země během schvalování rozpočtu radnímu pro dopravu Radovanu Šteinerovi a opětovně mu nabídli svoji pomoc při rozvoji a propagaci cyklistiky v Praze.


kontakt:
Ing. Vojtěch Toman, Děti Země
email: dz.praha@seznam.cz, tel.: 606 566 368
Radovan Šteiner, radní pro dopravu
email: Radovan.Steiner@cityofprague.cz, tel.: 236 00 23 21

Související kampaň: 


Pomozme cyklistice v Praze

 [zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-