Lodické tůně

V červnu 1997 podal Klub za záchranu Polabí okresnímu úřadu v Nymburce podnět k registraci významného krajinného prvku Lodické tůně. Jedná se o druhotně vzniklou lokalitu, kterou tvoří mozajka tůní, písčitých vyvýšenin, travnatých ploch a skupin stromů.
Toto místo těsně sousedící s průmyslovým okresním městem Nymburkem je útočištěm řady vzácných a chráněných druhů. Ze zákonem chráněných živočichů se zde vyskytují čmeláci, svižníci, otakárek fenyklový, čolek velký a obecný, kuňka ohnivá, ropucha obecná a zelená, ještěrka obecná, užovka obojková, krahujec obecný, bramborníček hnědý a černohlavý, čáp bílý, koroptev polní, moták pochop a vlaštovka obecná.
Kromě toho byly na této lokalitě zjištěny i další vzácné druhy, např. čejka chocholatá, kulík říční, brkoslav severní a další. Bohatá je také fauna vodních živočichů, zejména brouků, kteří využívají četných tůní.
Na počátku roku 2000 se Lodické tůně konečně staly registrovaným VKP. V nymburském územním plánu jsou pak označeny jako biocentrum, což by mělo definitivně zajistit jejich ochranu. Snaha našeho klubu tedy slavila úspěch.
Lodické tůně v dubnu (foto: Jiří Řehounek)
Lodické tůně v dubnu
foto: Jiří Řehounek
Lodické tůně v kvetnu (foto: Jiří Řehounek)
Lodické tůně v květnu
foto: Jiří Řehounek


Text: Jirka Řehounek; Webové zpracování: Honza Šípek; poslední aktualizace 11. listopadu 2000
Hlavní stránka Dětí Země