Ekologická výchova
Od roku 1994 se pod hlavičkou Klubu za záchranu Polabí konají ekovýchovné hodiny na školách v okrese Nymburk. Trvale spolupracujeme zejména s Gymnáziem Nymburk a ZŠ Komenského v Nymburce. Hodiny mají různá témata, nejžádanější je ovšem hodina orientovaná na přírodu středního Polabí a její ochranu.
Kromě těchto hodin jsme začali v roce 1997 připravovat ve spolupráci s Gymnáziem Nymburk také exkurze studentů do přírodovědecky zajímavých lokalit v okolí města spojené s praktickým poznáváním zástupců flóry a fauny.
K činnosti klubu neodmyslitelně patří také publikační činnost v regionálním tisku. Příkladem může být cyklus článků "Nápady pro Zemi", který byl zaměřen na konkrétní činy, které může kdokoli udělat pro životní prostředí (šetření vodou a elektřinou, nakládání s odpady apod.). Další cyklus článků nesl název "Ptačí abeceda" a byl zaměřen na praktické způsoby ochrany ptáků, např. vyvěšování budek, zimní přikrmování atd. Kromě toho členové klubu publikovali desítky jednotlivých článků na různá témata.
Klub za záchranu Polabí také uspořádal dvě výstavy v prostorách Gymnázia Nymburk. První z nich nesla název "Zachraňme ozonosféru" a proběhla v září 1992. Druhá pod názvem "Ohrožené Polabí" byla výrazněji regionálně zaměřena a její návštěvníci si mohli prohlédnout např. živé obyvatele polabských tůní. U příležitosti této výstavy natočili členové klubu také videofilm o NPR Libický luh, který byl na výstavě promítán. Obě výstavy se těšily značnému zájmu veřejnosti.
Text: Jiří Řehounek; Webové zpracování: Honza Šípek;
poslední aktualizace 20. března 2000