Místní malotřídní škola Hlavní stránka Kontakt na nás

Budova Základní a mateřské školy v Bohumilicích byla postavena roku 1976 a až do roku 1990 sloužila výhradně potřebám mateřské školy. Od roku 1990 je pak v jednom objektu soustředěna základní a mateřská škola spolu se školní kuchyní. Při výstavbě objektu nebyly použity dnes již rozšířené techniky úspor energie. To potvrdil i energetický audit (Klub DZ ho nechal vypracovat u firmy Energy Agency) a zároveň doporučil řadu opatření, které postupně realizujeme.

Děti z místní malotřídky

V současnosti navštěvuje malotřídku přibližně 26 dětí od prvního do pátého ročníku. Pedagogický sbor tvoří dva učitelé. Mateřskou školku, která je zapojena do programu ekologických mateřských škol navštěvuje v průměru 15 dětí, o které se starají dvě paní učitelky.

Z kroniky obce Bohumilice

Kdy vznikla v Bohumilicích škola nelze přesně dokázat. Jisté je jenom to, že patří mezi nejstarší školy prachatického okresu.

První písemná zpráva o její existenci se dochovala z roku 1658. Od té doby lze sledovat posloupnost bohumilických učitelů až po dnešek.

Ale již v roce 1622, v matrice narozených se uvádí jako kmotr při křtu "praeceptor", tj. učitel, vychovatel, Pavel Hoc. Ze zápisu ale nelze přesně zjistit, zda šlo o učitele farní školy, anebo o vychovatele dětí ze zámku.

Obecně je známé, že již odpradávna byly zakládány při kostelech farní školy, ve městech i na vesnicích, a můžeme se domnívat, že tomu tak bylo i u nás. Farář ustanovoval učitele, který byl rovněž kantorem, varhaníkem, někde i zvoníkem a kostelníkem. Vypomáhal také u matrik, obsluhoval kněze v zákristii a chodil s ním po osadě při posluhování a při koledách. O Třech králích pak psal na domy tříkrálový letopočet.

Farní školy - patronátní školy, podléhaly dozoru a řízenému dohledu církevních úřadů. Teprve po vydání Tereziánského školního řádu v r. 1774 převzal stát dohled nad těmito triviálními školami tím, že ustanovil školní komisaře. Ale řízení škol měli i potom duchovní správci a okresními dozorci byli ustanoveni vikáři.

Za Josefa II. byl zaveden vrchnostenský školní patronát a vyměřen nejmenší školní plat učiteli, tzv. kongrua. Tyto platy byly nízké většinou vinou vrchností, které neplnily své povinnosti ke školám. Zákon nařizoval plat učiteli 130 zlatých, ale většina učitelů měla platy nižší, než bylo ustanoveno.

Původní školní obvod farní školy byl velice rozsáhlý. Učitelé dostávali deputát z těchto vesnic: Bohumilice, Hradčany, Žáro, Přetenice, Bošice, Spůle, Nespice, Zahoří, Sudslavice, Onšovice, Čkyně, Výškovice, Boubská, Horysedla, Vnarovy, Putkov a Dolana. Později se vesnice začaly odpojovat.. V roce 1778 bylo v obvodu bohumilické školy už jen 7 vesnic.

Roku 1785 byla založena ve Čkyních farní lokalie a od tohoto roku Čkyňští své děti do Bohumilic již neposílali. Školní obvod Bohumilický již také Čkyně nevykazuje.

V roce 1797 chodilo do školy 85 dětí, 49 chlapců a 36 děvčat. V tomto roce bylo přiškoleno již jen 6 obcí.

Podle ústního podání vyučovalo se v místech přikázaných vrchností. V záznamech se pak nejdříve objevuje chalupa č. 4, zvaná u Bártů. Potom pro stísněné prostory a větší počet dětí byla škola přemístěna do vinopalny, která stála mezi staveními u Šalků č. 15 a Králíků č. 18. Poté byla škola přestěhována do zámku, kde pro ni byly vykázány místnosti sousedící s panským pivovarem. Přímo pod třídou byly pivovarské sklepy. Nakonec byl pro stavbu nové školy zakoupen pozemek, část zahrady od Josefa Horníka, rolníka v č. 7 a tam byla po požáru Bohumilic postavena nová škola. Část zahrady byla ponechána pro učitele a na druhé části byla roku 1840 nákladem patronovým (osadníci přispěli jen ruční prací a povozy) postavena nová jednopatrová budova. Dole byl byt pro učitele o 2 větších a 1 menší místnosti a kuchyně. V 1. patře byla učebna, která pak v roce 1876 byla přepažena a rozdělena na 2 třídy. Ve dvoře byl postaven chlév a stodůlka a dřevník, protože učitel choval dobytek a drůbež.

V roce 1850 chodilo do školy 78 hochů a 82 dívek. Je to jistě překvapující počet, (v porovnání s dneškem), když zjišťujeme, že do školy v tomto roce zde chodilo 160 dětí. Přitom plánovaný základní stav všech školních dětí byl 86. V tom počtu bylo zahrnuto 36 chudých, jejichž rodiče neplatili školné. Ve skutečnosti však docházelo 160 dětí, z toho 97 platících a 63 neplatících školné.

V roce 1869 podle platných směrnic říšského školního zákona byla naše škola zařazena do III. třídy a později do IV. třídy služného, jež pro tuto školu činilo 400 zl. funkčního příplatku (řídící) a podučitel dostával 350 zl. platu ročně. To bylo r. 1875, kdy byla škola rozšířena na dvoutřídní.

Zatímní dvoutřídní škola byla v r. 1887 přeměněna na trojtřídní, a bylo nutno školu rozšířit. Před zřízením 3. třídy bylo zapsáno v I. třídě 135 žáků a ve II. třídě 116 žáků. Od školní docházky bylo osvobozeno 43 žáků.

V roce 1717 učil v Bohumilicích Alexius Trampus, který sem přesídlil ze školy ve Vacově. Působil zde 16 let. V Okresním archívu v Prachaticích je uloženo jedno velmi zajímavé hlášení místního učitele, které velice podrobně lící poměry na venkovských školách. Pochází z roku 1733 a píše se v něm:

"...v roce 1717 jsem přišel do Bohumilic, kde už působím 16 let.... S docházkou je to mizerné. Skoro celý rok neposílá do školy děti nikdo. Rodiče nutí své děti vypomáhat v hospodářství, starší děti pak odcházejí do služby a některé pracují na zámku. Jenom v zimě po několik týdnů navštěvuje sedm nebo osm dětí školu. Učím je čtení, modlení a základům katolického náboženství.... Mám pole o rozsahu dvou měřic a louku, ze které sklízím ročně dvě fůry sena. Na penězích dostávám od vrchnosti za vyučování jejich dětí osm zlatých 40 kr. ročně. Vedle toho dostávám z polí a desátků devět měřic pšenice, dvě měřice ječmene a osm měřic ovsa. Kromě těchto příjmů získávám další peníze ještě hrou na varhany v kostele, hraji na svatbách, zpívám na pohřbech a někdy jsem pozván na křtiny za kmotra. Vypomáhám faráři při psaní matrik a prokazuji písařské služby obyvatelům vesnice a okolí."

(Otiskl Dr. V. Starý)

Kromě toho choval ve stáji 3 krávy a 4 ovce. Alexius Trampus zemřel v roce 1778 ve stáří 78 let. Jeho syn Jan Trampus se stal učitelem ve Sv. Máří.

Tolik o bohumilické škole.

(Text je převzatý z kroniky bez úprav)

Obrázek motýla

První zmínky o škole pocházejí z roku 1658. Od té doby jsou známi všichni bohumiličtí učitelé.