Možnosti tu jsou! Hlavní stránka Kontakt na nás

V druhé části projektu jsme se rozhodli věnovat obnovitelným zdrojům energie a energetickou bilanci budovy ZŠ a MŠ vylepšit vybudováním zimní zahrady.

Projektovou dokumentaci přístavby zimní zahrady pro nás vypracoval akademický architekt Aleš Brotánek z ABdesign studia v Sedlci. Stavební povolení bylo vydáno 10. června 1999. Vzhledem k průtahům v jednání s úřady jsme mohli začít se samotnou stavbou až koncem léta 1999.

Foto Aleše Brotánka Akademický architekt
Aleš Brotánek
se osobně podílel na realizaci.

Ještě na konci srpna jsme ale vykopali a vystavěli betonové základy. V září vyrostla u školy cihlová zídka, na kterou byla později namontována dřevěná konstrukce. Přibližně týden strávil v Bohumilicích akad. arch. Aleš Brotánek se svým spolupracovníkem, aby zrealizovali montáž dřevěné konstrukce zimní zahrady. Po té byla naměřena okna na míru a následovalo zalištování a zasazení izolačních dvojskel, které jsme z bezpečnostních důvodů museli vybavit ochrannou fólií proti rozsypání velkých tabulí skel.

Foto kopání základů Foto pokládání hydroizolace
Kopání základů do nezámrzné hloubky. Pokládání hydroizolace.

Z několika možných variant, jak řešit odvod dešťové vody kolem zahrady, jsme se rozhodli pro svod vody po řetězech do uměle vytvořeného jezírka před zimní zahradou. Po dně a na stěnách kanálků a jezírka je položena nepropustná fólie a ochranná textilie (proti prosakování do základů stavby). Vše je pak vyloženo valouny. Jezírko je vlastně jakýsi uměle vytvořený mokřad, který bude sloužit dětem k pozorování a vnímání živé přírody. Budou si zde moci pěstovat nejen rostliny, ale i různé živočichy.

Foto zahrady Foto pokládání geotextilie
Zahrada, řetězové svody a jezírko. Pokládání geotextilie a ochrané fólie.

Dominantou zimní zahrady je "zelená střecha", osázená převážně stálezelenými odolnými rostlinami. Strop zimní zahrady tvoří prkna, na kterých je položena speciální střešní fólie a zvláštní ochranná textilie, kterou nemohou prorůst kořeny rostlin.

Foto střechy s kameny Foto osázené střechy
Ochranná textilie a kameny na střeše. Osázení odolnými rostlinami.

Jednoduchou vzduchotechniku pro nás navrhla firma Sany z Příbrami. Pomocí ventilátorů je vyměňován teplý a studený vzduch mezi hernou a zimní zahradou. Provoz je rozdělen na letní a zimní. Místo napojení ventilátorů a regulátorů do el. sítě využíváme fotovoltaické články, abychom byli závislí pouze na sluníčku.

Hotová zimní zahrada. Hotová zimní zahrada.

Za nejdůležitější nepovažujeme v tomto případě množství uspořené energie v budově školy, ale výchovné působení na děti, jejich rodiče, obyvatele obce, představitele samospráv z okolních obcí a celý region Pošumaví, které tímto způsobem seznamujeme s možnostmi, jak lze šetřit energii, využívat AZE a tím se chovat ohleduplněji k našemu životnímu prostředí.

Pozvánka na slavnostní otevření. Děti před zahradou.

V pátek 15. září 2000 proběhlo v budově Základní a Mateřské školy v Bohumilicích slavnostní otevření zimní zahrady, čímž se završil náš energetický projekt "Možnosti tu jsou". Kromě žáků místní školy a školky, ostatních dětí z obce a místních občanů, kteří přišli v hojném počtu, se akce zúčastnili také zástupci školského úřadu v Prachaticích, Karel Murtinger z nadace Sluníčko z Českých Budějovic, zástupce fy SANY, která nám dodávala fotovoltaiku, a další.

Paní ředitelka MŠ Dana Šmídová přivítala všechny přítomné a na úvod vystoupili děti z tanečního kroužku. Potom byly představeny energetické projekty Škola příkladem úspor energie a Možosti tu jsou, Jindřich Petrlík seznámil přítomné s činností Dětí Země a Karel Murtinger promluvil o významu úspor energie a o možnostech využití obnovitelných zdrojů energie.

Paní ředitelka MŠ s dětmi Karel Murtinger hovoří o významu úspor energie

Při prohlídce zimní zahrady, si všichni mohli pod odborným vedením p. Hromádky z fy SANY prohlédnout jak funguje vzduchotechnika napojená na fotovoltaické články a v umývárně si mohli rozsvítit zářivky, kterým dodává energii slunce a nikoliv ČEZ. Následovala diskuse v herně MŠ, kde bylo pro přítomné připraveno malé občerstvení. Děti mezitím dostaly překrásný dort s logem Dětí Země a program vyvrcholil koncertem moderátorky dětského televizního ŽIRAFA Petry Riegerové a Daniela Dobiáše. Vystoupení mělo obrovský úspěch, nejen u dětí.

Dort s logem Dětí Země. Děti s dortem.
Koncert Petry Riegerové a Daniela Dobiáše. Zimní zahrada.

Zároveň bylo zahájeno putování výstavy "Možnosti tu jsou" o obnovitelných zdrojích a úsporách energie po školách prachatického okresu. Výstavu je možno si po dohodě zapůjčit.

Za finanční podporu našich energetických projektů děkujeme nadacím Partnerství, Sluníčko, VIA, Milieukontakt a Ministerstvu životního prostředí. Dále bychom touto cestou chtěli poděkovat všem, kteří se na realizaci zimní zahrady jakýmkoliv způsobem podíleli, zejména akad. arch. Alešovi Brotánkovi.

Všem základním a středním školám v okrese i mimo něj nabízíme výstavu o obnovitelných zdrojích energie: "Možnosti tu jsou!" Nabízíme také letáčky na stejné téma.

Mateřská škola v Bohumilicích se na základě předešlé spolupráce s Dětmi Země zapojila do programu Ekologických mateřských škol, takže zdejší děti budou "žít s přírodou" opravdu od nejútlejšího věku.

Projekt Možnosti tu jsou podpořili:

  • Nadace Partnerství Brno
  • Nadace Sluníčko České Budějovice
  • Nadace VIA Praha
  • Nadace Milieukontakt Amsterodam
  • Ministerstvo životního prostředí ČR
Obrázek motýla

Zimní zahrada s jezírkem zlepšila energetickou bilanci školy, umožňuje dětem poznávat přírodu a tvoří hezký doplněk budovy.